Saç Tiplerine Göre Tavsiyeler...

Saç biz kadınların en önemli aksesuarı. Sağlıklı saçlara kavuşmak içinse bakım şart. Bunu tabii ki hem çeşitli saç bakım kürleriyle hem de dengeli ve iyi beslenerek sağlayabilirsiniz. Taze sebze ve meyve tüketimini artırın, bol bol renkli, A, E ve C vitaminleri yönünden zengin gıdaları tüketin. Folik asit yine çok önemli. Her sabah aç karnına yenilen meyvenin cildiniz ve saçınız için daha etkili olduğunu unutmayın. Ayrıca özel yağ karışımları ile saçlarınızı güçlendirebilirsiniz.

Normal saç: Canlı, parlak ve sağlıklı saçlara sahip olduğunuz için şanslısınız. Bu tip saç yeni yıkandığında bile kolay şekle girer. Şampuan sonrası sadece uç bölgeleri kremlemeniz yeterli.

Kuru saç: Kafa derinizdeki yağ bezleri, saç gövdesini kaplayacak kadar yağ üretmezse bu, saçların da kuru olmasına neden olur. Saç boyama, perma veya ısıyla saçları şekillendirme uygulamaları da normal saçın kurumasına yol açabiliyor. Güneşte fazla kalmanın ve klorlu suyun da saçlarınızı kuruttuğunu unutmayın. Saç maşası ya da düzleştiricisi saçınıza zarar verebilir. Çok sıcak suyla saçlarınızı yıkamamanızı öneririm. Saç tipinize uygun saç kremi ve serum kullanmayı ihmal etmeyin. Ve tabii ki beslenme! Haftada en az üç defa omega-3’ten zengin bir gıda tüketin; somon ya da soya fasulyesi saçlarınızı güçlendirmek için size yardım edebilir.

İnce saç: İnce saçlar hacimsizdir. Bu tip saçlara sahipseniz kimyasal işlemlerle saçınızı fazla zorlamayın. Bu onların kırılmasına neden olur. Hacim verici şampuanlardan destek alabilirsiniz. Kullandığınız saç şekillendirici ürünlerin fazla yağ içermemesine özen gösterin ve en klasik yöntem; saçlarınızı kuruturken kafanızı öne eğin; bu onların daha hacimli görünmesini sağlar.

Yağlı saç: Bana sorarsanız en zor saç tipi bu. İlk bakışta kendini ele veriyor çünkü. Saçın dolgun görünmemesi de cabası. Hormon faaliyetlerinin yükseldiği (ergenlik, gebelik gibi) dönemlerde harekete geçen aşırı yağ üretimi nedeni ile sorunlar çoğalabiliyor. Mutlaka yağlı saçlar için özel üretilen şampuanlardan kullanın. Bebek şampuanlarının da işe yaradığını söylemem gerek… Saç kremi kullanmamanızda fayda var. Saçlarınızı çok sık taramak da onların çabuk yağlanmasına neden oluyor. Bundan kaçının. Her gün duş alsanız bile şampuanı iki günde bir yapmaya çalışın. Bolca meyve ve sebze yemeyi de unutmayın.

                                                 Berna GARGAR
                                                     Estetisyen

Hiç yorum yok